Babyboom u jelenů bucharských, během dvou týdnů se narodila čtyři mláďata

Další radost z čerstvě narozených mláďat prožívají naši chovatelé. Tentokrát hned několikrát znásobenou, ve výběhu vzácných jelenů bucharských totiž přivedly na svět potomky čtyři dospělé laně z pěti chovaných. První mládě se narodilo 29. května, poslední pak 12. června. Jde o dva kluky a dvě slečny, každé ze čtyř mláďat má jinou matku. „Poslední samice je ještě hodně mladá, takže pro letošek je to zřejmě definitivní číslo,“ dodává k tomu vedoucí zoologie Miroslav Brtnický.

Odchov mláďat je teprve na začátku a stát se může ještě leccos. V zooparku si ale pochvalují už samotný fakt, že chovaná skupina jelenů a laní je sžitá a mláďata jsou pravidelným jarním dárkem. „Loni byly tři, letos čtyři. A doufáme, že za rok budou další,“ potvrzuje zoolog.

Z malých kolouchů i laní má velkou radost i dlouholetá chovatelka Marcela Horáčková, přestože momentálně kvůli úrazu marodí. „Mrzí mě, že jsem přišla o nejkrásnější období v přírodě, ke kterému mláďata patří. Ale o všem mám přehled, to bych si nemohla nechat ujít,“ usmívá se. „Kolegyně mi pravidelně telefonují a posílají fotky. A když mám vycházku, mířím rovnou do zooparku, zkontrolovat situaci ve výběhu.“

Naše stádo teď čítá čtrnáct zvířat včetně sedmi mláďat z letošního a loňského roku. Zoopark teď bude hledat jiné zahrady, kam by mohl mladé kopytníky umístit. V České republice ani Slovensku je však nikdo jiný nechová a v rámci evropské organizaci EAZA je má pouze deset zoologických zahrad. Na konci roku v nich bylo chováno jen 57 jedinců. Vedením evropské plemenné knihy je v současnosti pověřena právě naše chomutovská zoo.

https://zoopark.cz