Chemikálie u potoka v Chomutově životní prostředí neohrozily

Mezi chemikáliemi, které se v sobotu vpodvečer objevily u potoka v Chomutově, byla ampule s označením kyanidu sodného, řekl dnes ČTK mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan. Podle ředitelky krajského inspektorátu České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Jany Moravcové životního prostředí ohroženo nebylo. Složení látek budou zkoumat specialisté.  

Značné množství chemických látek v malých barelech a ampulích našel kolemjdoucí v sobotu kolem 17:00 v chomutovské části Spořice u potoka Hačka. Chomutovská jednotka povolala specializovanou chemickou laboratoř z Třemošné. "Mezi nádobami s chemikáliemi byla nalezena ampulka s látkou, na níž byl nápis kyanid sodný. Hasiči v protichemických oblecích posbírali nádoby do barelů. Podle vyjádření pracovníka Chemické laboratoře Třemošná bylo odstranění chemikálií dostačující," řekl Marvan.
 
Podle operačního důstojníka chomutovských hasičů byly některé ampule rozbité. Mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský ČTK řekl, že nádob s chemikáliemi bylo několik. "Byly označené jako chloridy a dusičnany," doplnil Svejkovský. Podle Marvana bude ampulka s označením kyanidu v pondělí podrobena analýze v chemické laboratoři.
 
Podle ČIŽP i Povodí Ohře životního prostředí látky nepoškodily. "Nedošlo ke kontaminaci vody ani zeminy. Dál se bude samozřejmě zjišťovat, o jaké látky šlo," řekla ČTK Moravcová.
 
Kyanid sodný je prudce jedovatá látka, která je rozpustná ve vodě a alkoholech. Velmi nebezpečná je pro vodní ekosystém.
 
zdroj: ČTK