Chomutovský magistrát odhalil nelegální videoloterijní terminál

Pracovníci chomutovského magistrátu odhalili při kontrole nelegální videoloterijní terminál. Na provozovatele město podalo trestní oznámení. Výherní automaty jsou v Chomutově od ledna zakázány vyhláškou. Provozovatelé heren však argumentují platnými licencemi ministerstva financí a zákaz zatím nerespektují. ČTK to řekla mluvčí magistrátu Šárka Schönová. 

"Porušení zákona jsme oznámili ministerstvu financí a specializovanému finančnímu úřadu, který má herny na starost," řekl primátor Jan Mareš (ČSSD). Město však podle něho může zatím postihovat pouze nelegální automaty, které nejsou schválené ministerstvem financí. 
    
Ministerstvo už většinu licencí na provoz chomutovských hazardních zařízení na podzim zrušilo. Odejmutí licencí však není pravomocné, protože provozovatelé podali proti tomuto rozhodnutí rozklad. Jeho posouzení by mělo být dokončeno do pololetí. 
    
Vyvolat referendum o zákazu hazardu se v Chomutově opakovaně pokusila občanská iniciativa Nechceme žít v Palermu. Neuspěla ale, protože se jí podle magistrátu nepodařilo nashromáždit potřebný počet platných podpisů. 
    
Počet automatů ve městě se i tak v minulém období díky vyhláškám omezujícím jejich provozování rapidně snížil. Za poslední čtyři roky klesl počet hracích přístrojů ze 700 na 275. 
    
"Herny pravidelně kontrolujeme a při porušení loterijního zákona podáváme podněty ke správnímu řízení. Nejčastější zjištění jsou mladiství v herně či hra nezletilého," uvedl vedoucí odboru ekonomiky magistrátu a primátorův jmenovec Jan Mareš. Chomutov podle něj několikrát vedl správní řízení za nepovolený hrací přístroj a udělil pokuty až do výše 150.000 korun. V současné době porušení loterijního zákona řeší ministerstvo a specializovaný úřad, kam radnice posílá upozornění. 
 
zdroj: ČTK