Chomutovští radní doporučili schválit vyhlášku zakazující hazard

Chomutovští radní doporučili zastupitelstvu schválit vyhlášku, která zakazuje veškerý takzvaný bednový hazard ve městě, tedy výherní automaty, videoloterijní terminály, ale třeba i kvízomaty. ČTK to řekla mluvčí města Šárka Schönová. Podle primátora Jana Mareše (ČSSD) tak hazard nebude možný ani na posledních dvou místech ve městě, kde byl dosud povolen. Iniciativa Nechceme žít v Palermu, která se pokusila vyvolat místní referendum o zákazu hazardu, to považuje za předvolební krok a trvá na vyhlášení místního referenda. 

"Úplný zákaz hazardu by měl zamezit gamblerství, drobné kriminalitě, kterou s sebou přináší, ale také zamezit zneužívání sociálních dávek," řekl Mareš. Vyhlášku zakazující hazard by chomutovští zastupitelé měli schvalovat 15. září. 
    
"Snad tímto krokem dáme ministerstvu financí jasně najevo, že hazard v Chomutově nechceme, aby ministerstvo přestalo prodlužovat a zpomalovat odebírání licencí na jednotlivé automaty," uvedl primátor. 
    
Proti hazardu ve městě dlouhodobě bojuje iniciativa Nechceme žít v Palermu, která se pokusila vyvolat místní referendum. "Buď se vedení města zaleklo před volbami pěti tisíc občanů, kteří se podepsali pod petici za zákaz hazardu, nebo radní chystají další úhybný manévr, jak nevyhlásit referendum, jehož výsledky by byly pro město navždy závazné," uvedla mluvčí iniciativy Tereza Dvořáková. Aktivisté podle ní na vyhlášení referenda trvají. "Jeho výsledek by na rozdíl od vyhlášky již nemohl nikdo změnit," řekla ČTK. 
    
Primátor Mareš označil vyjádření iniciativy za účelově vykonstruované hypotézy, které nebude dále komentovat. 
    
Iniciátorům petice se také nelíbí, že někteří její signatáři dostali předvolání k přestupkové komisi města. "Chybné podpisy pod peticí rozhodně nejsou chybou města, ale organizátorů petice," uvedl Mareš. Nedokázali podle něho dohlédnout na to, aby občané neuváděli chybné a nepravdivé údaje, čímž se dopustili přestupku. Úředníci magistrátu, kteří předložené podpisové archy kontrolovali, jsou podle Mareše povinni přestupek oznámit. 
    
Iniciativa se obrátila na krajský soud poté, co chomutovský magistrát vyřadil zhruba 800 podpisů z petičních archů. Podle magistrátu bylo na odevzdaných arších 4006 podpisů. Po kontrole, zda jsou uvedeny všechny náležitosti předepsané zákonem, zda podepsaní jsou plnoletými obyvateli Chomutova a vytřídění násobných zápisů stejných lidí, zbylo 3209 relevantních podpisů. Zákon však ukládá, že návrh na vyhlášení referenda musí podepsat deset procent oprávněných voličů, což je v případě Chomutova 3923. Iniciativa chybějící podpisy podle své mluvčí už doplnila. 
    
Zástupci iniciativy poukazují na to, že magistrát neuvedl důvod vyřazení podpisů. V tom jim dal krajský soud za pravdu. Přesto je podle něho třeba chybějící podpisy doplnit. 
    
"Chomutovský magistrát postupoval v tomto případě, stejně jako ve všech, podle zákonných norem. Nedostatky byly jednoznačné. Magistrát přípravnému výboru nevystavil žádnou výtku, pouze vyzval k odstranění nedostatků tak, jak ukládá zákon," řekla už dříve ČTK Schönová. 
    
Iniciativy proti hazardu se snaží vyvolat referenda i v Ústí nad Labem, Teplicích, Litoměřicích, Lovosicích, Štětí nebo Roudnici nad Labem. 
 
zdroj: ČTK