Dvěma mužům, kteří provozovali server Kinotip.cz, hrozí až šest let vězení

Za provozování pirátského serveru Kinotip.cz hrozí otci a synovi z Klášterce nad Ohří na Chomutovsku šest měsíců až šest let vězení či peněžitý trest. ČTK to řekla mluvčí chomutovské policie Marie Pivková. Muži podle ředitelky České protipirátské unie (ČPÚ) Markéty Prchalové způsobili škodu přes 45 milionů korun, sami si na reklamě a poplatcích uživatelů přišli na skoro dva miliony korun. Stránka je již mimo provoz.

Šedesátiletého může a jeho dvacetiletého syna policie obvinila z trestného činu porušování autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi. Jejich webové stránky nabízející videa k přehrání a odkazy na pirátské kopie filmů a seriálů navštívilo podle ČPÚ v průměru kolem 200.000 návštěvníků denně. Právě ČPÚ na ně v roce 2010 podala trestní oznámení.

Podle její ředitelky Prchalové server nabízel i velké množství pornografie, minimálně v jenom případě i dětské. "Na závadnost nahrávky provozovatele opakovaně upozorňovali i sami návštěvníci stránek, provozovatelé jim však arogantně vzkázali, že ji neodstraní a učinili tak až na výzvu policie," dodala.
 
Policie u dvojice hledala důkazy porušení autorských práv v listopadu 2006. Tehdy se ale podle ČPÚ policii nepodařilo prokázat, jestli se porušování práv dopustil otec nebo syn. Kinotip.cz a podobné servery často odkazovaly na velký server Megaupload.com, který letos v lednu uzavřely americké úřady. Jeho majitele Kima Schmitze a pět manažerů obvinili z porušování zákonů o ochraně duševního vlastnictví.
 
Zablokovaný server podle amerických vyšetřovatelů sdílením filmů a dalšího chráněného obsahu způsobil majitelům práv škodu půl miliardy dolarů. Vydělal tím prý více než 175 milionů dolarů (přes 3,5 miliardy Kč).
 
zdroj: ČTK