I psychická stránka hraje důležitou roli při onkologických onemocněních mladých
Aktuální osvětová kampaň se věnuje probuzení empatie při onkologických onemocnění mladých lidí. Organizátoři chtějí ukázat veřejnosti, jak se chovat směrem k mladým pacientům, jak s nimi komunikovat a jak efektivně nabídnout pomocnou ruku. Iniciativa poukazuje na to, že je třeba klást důraz na psychickou stránku. Cílem je, aby onkologičtí pacienti nebo jejich blízcí dostali nejen o nemoci, ale o všem, co jim může zlepšit tyto těžké chvíle, potřebné informace.
Každý rok v České republice onemocní 450 náctiletých a mladých dospělých zhoubným nádorovým onemocněním. Zatímco jejich vrstevníci sportují, chodí do školy a plánují život na vlastních nohou, mladí onkologičtí pacienti tráví svůj čas v nemocnici s nejistou budoucností.
“Výskyt nádorů vzrůstá s věkem. Tudíž adolescenti a postpubertální pacienti mají větší riziko výskytu nádorových onemocnění než malé děti. Stále to jsou však mladí lidé, kteří když se vyléčí, mají před sebou celý život. Druhou věcí je to, jakou budou mít kvalitu života po tomto onemocnění a léčbě,” říká MUDr. Viera Bajčiová, CSc., onkoložka a garantka projektu Fuck Cancer a dodává: „Je třeba si uvědomit, že před nimi se život teprve otevírá a najednou před vás někdo přijde a zabouchne před vámi dveře a řekne: Moment, tebe se to netýká, ty tady teď budeš bojovat o svůj vlastní život. To je totální šok a ztráta všech jistot, odtrhnutí od kamarádů, od přátel, od rodiny,” dodává MUDr. Viera Bajčiová.
Empatie místo apatie
Cílem osvětové kampaně je tedy probuzení empatie v mladých lidech. Heslem je „Empatie místo apatie.“ Chce ukázat veřejnosti, jak se chovat směrem k pacientům, jak s nimi komunikovat a jak efektivně nabídnout pomocnou ruku.
,,Nesmírně posilující je pro nemocného či pečujícího to, když dostane impuls a pocit, že o něj někdo projevuje zájem, že na něj myslí,” říká Pavla Doláková, psychoterapeutka a další garant projektu Fuck Cancer a dodává: „Empatie je respekt vůči druhému, vůči jeho prožívání, vůči jeho pocitům. Empatie je apel na lidskost.
Organizátoři spojují organizace, nadace, spolky, projekty a jednotlivce, kteří pomáhají nejen šířit osvětu v oblasti nádorových onemocnění, ale zároveň pomáhají onkologickým pacientům zlepšit jejich zdravotní stav, ale i jejich psychiku či finanční situaci v době, kdy to opravdu potřebují. Vytváříme proto prostor pro vznik platformy, která propojuje a pomáhá v tom největším rozsahu.
Projekt FUCK CANCER je inspirován celosvětovým konceptem boje proti rakovině. Tento pojem je volně používán již od roku 2005. Za toto označení se staví mnoho onkologických pacientů i jejich podporovatelů bez rozdílu věku či národnosti. Někomu se může zdát, že toto vyjádření je příliš silné, ale my všichni v rámci tohoto projektu máme problém pouze se slovem CANCER. Naopak slovo FUCK nás nechává chladnými. My víme, že tahle nemoc se s nikým nepáře, a proto ani my s ní nehodláme jednat v rukavičkách. Symbolem kampaně není však zvedlý prostředníček, ale levandulový cylindr, který hrdě nosí nejen onkologičtí pacienti, ale i jejich podporovatelé z řad široké veřejnosti společně s odborníky a veřejně známými osobnostmi. Levandulový cylindr je pro nás znamením odvahy a síly a zároveň vyjádřením podpory těm, kteří se s onkologickým onemocněním potýkají.
V projektu FUCK CANCER spojili své síly nejen onkologičtí pacienti, ale i známé osobnosti, aby společně prolomili tabu a dodali sílu bojovat těm, kteří se s nemocí potýkají. Podporu projektu vyjádřila nekonečná řada mladých aktivních lidí z různých oborů a s různými dovednostmi, kteří mají to štěstí, že s onkologickým onemocněním nemusí bojovat. Uvědomují si ale, že se může týkat každého z nás a že je důležité nahlas říkat: FUCK CANCER, jako symbol boje, podpory a odvahy vrstevníkům, kteří s nemocí bojují. Během celé kampaně se objeví podpora na celé řadě profilů na sociálních sítích, za všechny jmenujme třeba Martina Mikysku, Sharlotu, Nobodylisten, Senseye, Paulieho Garanda, Zeu, Maxima Habance, Milion+, Elišku Podzimkovou, Jiřího Langmajera a další desítky osobností, kteří společně s námi bojují za zdraví mladých a empatii ve společnosti.
„Dnes je dost jednoduchý se obklopovat jen bezstarostnou zábavou. Žít v bublině pozitivity a dobrých pocitů. Fuck Cancer se snaží trochu narušit tuhle apatii vůči problémům širšího okolí, a to mi přijde sympatický. Není to prvoplánově dělaný s cílem jenom mluvit o něčem nepříjemném. Má za cíl probudit v nás trochu víc empatie, být trochu lidštější,” říká, Martin Mikyska influencer a moderátor kampaně Fuck Cancer.
Levandulový cylindr si hrdě nasazují na své hlavy a šíří společně s námi myšlenku podpory a empatie.
„Levandulový cylindr je pro nás znamením odvahy a síly a zároveň vyjádřením podpory těm, kteří se s onkologickým onemocněním potýkají. V roce 2009 jsme stáli u začátku komunikace akce Movember, jehož cílem bylo zvyšování povědomí o zdraví mužů, symbolem tohoto projektu je knír, který se stal fenoménem. Budeme rádi, když se to samé povede i u projektu FUCK CANCER a že se to bude na sociálních sítích a ideálně i v ulicích levandulovými cylindry jenom hemžit,“ říká o symbolu projektu Petr Vančura, zakladatel projektu Fuck Cancer.