Iniciativa v Chomutově podala kvůli referendu žalobu na magistrát

Chomutovská iniciativa Nechceme žít v Palermu se kvůli petici na podporu referenda o zákazu hazardu obrátila na soud. Správní žalobou se brání postupu chomutovského magistrátu, který jí kvůli údajným chybám vyškrtal zhruba pětinu podpisů pod peticí. ČTK to řekla mluvčí iniciativy Tereza Dostálová.

Zmocněnci přípravného výboru avizovali, že předávají magistrátu 4100 podpisů. Podle magistrátu bylo na odevzdaných arších 4006 podpisů. Po kontrole, zda jsou uvedeny všechny náležitosti předepsané zákonem, zda podepsaní jsou plnoletými občany Chomutova a vytřídění násobných zápisů stejných lidí, zbylo 3209 relevantních podpisů. Zákon však ukládá, že návrh na vyhlášení referenda musí podepsat deset procent oprávněných voličů, což je v případě Chomutova 3923.
 
Iniciativa zpochybňuje nejen počet vyřazených podpisů, ale i další postup radnice. "Radniční výzva k odstranění nedostatků je podle nás neúplná. Uvádí sice počet neuznaných podpisů, ale chybí důvod jejich vyřazení. Máme za to, že tím město nedodrželo zákon, a náš návrh na referendum se tak stal platným. Právě proto jsme podali žalobu ke krajskému soudu," řekla Dvořáková. Vyjádření chomutovské radnice ČTK zjišťuje.
 
Magistrát navíc iniciativě vytkl, že v návrhu referenda chybí, z čeho by město mělo místní referendum platit. "Na radnici jsme dnes doručili návrh doplněný o kapitolu městského rozpočtu, z které by mohly být náklady na referendum hrazeny. A to i přesto, že výtku vnímáme jako přepjatý formalismus, neboť návrh obsahoval vše podstatné a samotné neuvedení rozpočtové kapitoly nemůže stačit k označení návrhu za chybný," uvedla zmocněnkyně přípravného výboru referenda Tereza Zemanová.
 
Iniciativa zároveň dál sbírá podpisy, aby je doplnila místo těch, které radnice vyřadila. Na magistrát je odevzdá 14. července.
 
Podle chomutovské vyhlášky by ve městě měly být herny jen na dvou místech, které spravuje městská akciová společnost Chomutovská bytová. Iniciativa požaduje úplný zákaz hazardu.
 
zdroj: ČTK