Iniciátorům referenda o hazardu v Chomutově chybí 111 podpisů

Organizátoři petice za vyhlášení referenda o hazardu v Chomutově stále nedodali dostatečný počet podpisů. Vyplývá to z vyjádření magistrátu, podle něhož chybí ještě 111 platných podpisů. Iniciativa Nechceme žít v Palermu hodlá podpisy doplnit ještě do zářijového zasedání městského zastupitelstva. ČTK to řekla mluvčí iniciativy Tereza Dvořáková. 

Petiční výbor dodal na magistrát 871 nových podpisů, úředníci jich však uznali jen 603. Některé vyřadili prý proto, že nešlo o obyvatele Chomutova, lidé uvedli chybné datum narození, neuvedli jméno, napsali nesprávnou nebo neúplnou adresu či se podepsali více než jednou. "Musíme se na to podívat. Ale například neúplné jméno není podle právního výkladu důvodem k vyškrtnutí podpisu," uvedla Dvořáková. 
    
V prvním kole zástupci iniciativy odevzdali 4006 podpisů, z nichž bylo podle magistrátu 797 neplatných. Organizátoři petice se obrátili na krajský soud, který jim však nařídil chybějící podpisy dosbírat. Pro vyhlášení referenda se musí vyjádřit aspoň deset procent oprávněných voličů, což je v případě Chomutova 3923 lidí. 
    
Chomutovští radní doporučili zastupitelstvu schválit vyhlášku, která zakazuje veškerý takzvaný bednový hazard ve městě, tedy výherní automaty, videoloterijní terminály, ale třeba i kvízomaty. Podle primátora Jana Mareše (ČSSD) tak hazard nebude možný ani na posledních dvou místech ve městě, kde byl dosud povolen. Zastupitelé by o vyhlášce měli rozhodovat 15. září. 
    
Aktivisté však stále trvají na referendu. "Jsem přesvědčená, že do poloviny září těch 111 podpisů sesbíráme," řekla Dvořáková. Vyhlášku podle ní může zastupitelstvo na jakémkoliv dalším zasedání opět zrušit, zatímco výsledek referenda by byl závazný bez ohledu na vůli zastupitelů. 
    
Iniciativy proti hazardu se snaží vyvolat referenda i v dalších severočeských městech. Jejich vedení v některých případech přichází s návrhy vyhlášek zakazujících referendum. V Teplicích se však vůbec nedostala na program jednání zastupitelstva a v Ústí nad Labem ji v pondělí zastupitelé neschválili. Naopak referendum bylo vypsáno v Lovosicích na 20. září, ale aktivisté tento termín rozporují u krajského soudu. Ten jim už vyhověl v případě Štětí na Litoměřicku, kde referendum přesunul z 5. září na termín říjnových komunálních voleb. 
 
zdroj: ČTK