Kadaňská nemocnice má dialyzační středisko se zatím 36 pacienty

Kadaňská nemocnice má nové dialyzační středisko, které provozuje mezinárodní řetězec Fresenius Medical Care. Zařízení zatím využívá 36 pravidelně dialyzovaných pacientů. Lidé z Kadaně a okolí s těžkým onemocněním ledvin tak už nemusí dojíždět do Chomutova. Novináře o tom dnes informovali zástupci společnosti a vedení nemocnice v Kadani. 

Nové středisko vzniklo v nemocničních prostorách, které nebyly delší dobu využívány a byly nově uzpůsobeny potřebám dialýzy. "Rekonstrukce byla náročná, protože provoz dialyzační technologie vyžaduje velmi přísné hygienické podmínky včetně zajištění takzvané ultračisté vody," uvedl ředitel společnosti Fresenius Medical Care David Prokeš. Náklady na zřízení střediska, které financoval jeho provozovatel, podle Prokeše nepřesáhly 20 milionů korun. 
    
Kadaňská dialýza je v provozu od 1. července. Na 16 lůžek tam pravidelně třikrát týdně na pětihodinovou terapii, při které je pacientům vyčištěna krev, dojíždí 36 lidí. Vedle nich mohou být ošetřeni i pacienti s akutním selháním ledvin. Od poloviny července funguje i nefrologická ambulance, která poskytuje komplexní péči pro všechny pacienty s onemocněním ledvin. V současné době ji navštěvuje na 300 nemocných. 
    
Podle Prokeše se tak výrazně ulevilo dlouhodobě přetíženému středisku stejné společnosti v Chomutově. "Bylo stále obtížnější provoz pro takové množství pacientů udržet v komfortních podmínkách. Nyní se ulehčí jak chomutovským, tak kadaňským pacientům a bude více času i prostoru na další rozvoj nefrologické péče v regionu," řekl Prokeš. 
    
V Kadani je stejně jako v dalších centrech Fresenius Medical Care využívána nejmodernější dialyzační metoda, kterou je vysokoobjemová hemodiafiltrace. "Tato metoda maximalizuje účinnost přístrojů a je pro pacienty mnohem bezpečnější a šetrnější než klasická hemodialýza, například snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění," uvedla medicínská ředitelka společnosti Michaela Ságová. 
    
Kadaňské středisko je 22 dialyzačním centrem řetězce Fresenius Medical Care v Česku, kde pečuje o více než 1600 lidí s chronickým onemocněním ledvin. V Ústeckém kraji působí ještě v Mostě, Chomutově a Lounech. Společnost je se sítí 3300 středisek po celém světě a 270.000 pacientů globálně největším poskytovatelem dialyzačních služeb. 
    
V červnu bylo otevřeno nové dialyzační středisko také v Podřipské nemocnici v Roudnici nad Labem, kde ho jako své 17. v Česku zřídila společnost B. Braun Avitum. Přibližně stovka dialyzačních středisek v ČR pravidelně pečuje o více než 6000 pacientů. 
 
zdroj: ČTK