Krajská soutěž ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel.

Hasičský záchranný sbor Ústeckého kraje uspořádal ve středu 21. května 2014 na náměstí 1. máje v Chomutově krajské kolo Souteže ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel. 

Soutěže se zúčastnila družstva všech sedmi územních odborů Hasičského záchranného sboru  Ústeckého kraje. Počasí na nádherném chomutovském náměstí dnes soutěži opravdu přálo, a tak boj byl velmi vyrovnaný. Celkové pořadí nakonec vypadalo takto:
 
1. Územní odbor Chomutov
2. Územní odbor Most
3. Územní odbor Ústí nad Labem
4. Územní odbor Žatec
5. Územní odbor Děčín
6. Územní odbor Litoměřice
7. Územní odbor Teplice
 
Vítězné družstvo z Územního odboru Chomutov Postupuje do republikového kola, které se bude konat 23. a 24.6. 2014 v Plzni.
 
Soutěž je zaměřena na záchranu zraněných osob v simulovaných dopravních nehodách, které se svým charakterem blíží skutečným podmínkám. Startovní pořadí týmů je losováno. Před startem si družstvo připraví potřebné vybavení na startovní čáru a pak je odvedeno do takzvané izolace, aby zasahující nevěděli jaká situace (scenář) je pro ně připravena. Tak jako ve skutečných podmínkách, kdy až do příjezdu na místo dopravní nehody hasiči nevědí, jaká situace na ně čeká a pak se musejí ve velice krátkém čase rozhodnout jak budou postupovat. 
 
Po dobu „izolace“ družstva se na soutěžní ploše připraví z autovraků skutečná situace dopravní nehody jednoho nebo více vozidel. Vozidla jsou různě na sebe naskládána, jsou na boku, na střeše, jsou zaklíněna pod jinými a podobně. V jednom z  vozidel je zraněná osoba, která má specifické zranění (je při vědomí, udává bolest mezi lopatkami, má dýchací potíže a uvádí necitlivost dolní poloviny těla) . Družstvo musí provést všechna potřebná opatření a úkony k záchraně a vyproštění zraněného. 
 
Soutěž pro družstvo končí předáním zraněného zdravotnické záchranné službě v cílovém prostoru. Časový limit pro splnění zadaného úkolu je 15 minut, pak jsou družstvu uděleny trestné body. Hodnotí se rychlost záchrany, přesnost a sehrannost týmu, technické provedení stabilizace vozidel a způsob vyproštění zraněné osoby, poskytnutí předlékařské pomoci, zajištění bezpečnostních opatření ke snížení rizik jak pro zachraňované tak i pro zasahující a preventivní opatření ve vztahu k ekologii. 
 
Soutěž ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel není jen pouhým kláním mezi hasiči, ale měla by veřejnosti ukázat, že příslušníci hasičského záchranného sboru jsou připraveni rychle poskytnout komukoliv v nouzi potřebnou a kvalifikovanou pomoc.