Kvůli kamerám u domu zavedl Chomutov pořadník

Městská policie v Chomutově si pořídila druhou mobilní kameru, kterou nasazuje v problémových lokalitách. Přiměl ji k tomu i velký zájem místních obyvatel. Na bezpečnostní kamery se kvůli němu musel zavést pořadník.

Kamera zpravidla situaci v problémových lokalitách zklidní, řekl ČTK ředitel městské policie Vít Šulc. Strážníci dokonce radí čekajícím žadatelům, jak si zatím okolí domu zabezpečit alespoň obyčejnou webovou kamerou.

Městský systém v padesátitisícovém Chomutově čítá 28 stabilních kamer. Koncem roku 2010 je doplnila i mobilní kamera, která se přemísťuje po nejproblémovějších a nehlídaných lokalitách. "Nyní si přeje kameru umístit na střechu domu například devět společenství vlastníků bytů," řekl Šulc. Pořadníku už ulehčuje druhá kamera, kterou si město ze sponzorského daru pořídilo letos v zimě.

První mobilní kameru si chomutovští strážníci pochvalují, mimo jiné jim pomohla chytit zloděje, kteří delší dobu olupovali měděné parapety, okapy a další příslušenství z budovy okresního soudu. Obecně strážníci tuto kameru nasazují také tam, kde jsou největší problémy s výtržnostmi. Většinou se situace po nasazení kamery postupně zklidní.

Lidé se o bezpečnost kolem svých domů hodně obávají, potvrzují strážníci. Kamery zatím dávají tam, kde jsou podle nich obavy nejopodstatněnější.

A ostatním strážníci na přání alespoň radí, jak si nainstalovat webovou kameru tak, aby mohli případně použít záběry z ní jako důkaz. Tady se ovšem lidé dostávají na hranu konfliktu se zákonem o ochraně osobních údajů; natáčení a nakládání se záznamy je předmětem právnických diskusí. "Je to jen doporučení občanům," dodal šéf strážníků.

Chomutovské kamery vloni zachytily a zdokumentovaly 151 přestupků. Nejvíc z toho, celkem 44 případů, tvořila prostituce, v 26 případech pak usvědčovaly ze znečištění veřejného prostranství, což je hlavně případ majitelů psů, kteří po nich neuklidí exkrementy. V seznamu jsou ale i dopravní přestupky, krádeže a výtržnosti. V počtu přestupků ale hlavní úloha kamer není, dodávají strážníci.

zdroj: ČTK