Masožravka vegetarián? U nás uvidíte i takovou!

Víte, jak masožravé rostliny lákají svou potravu? Jakou největší kořist jsou schopné chytit? A jestli bez masa uhynou? Tohle všechno a mnohem více se můžete dozvědět na aktuální výstavě v chomutovském zooparku. Navíc si můžete nějakou rostlinku koupit a odnést domů.

Ve výstavním sále je k vidění více než sto dvacet exponátů masožravých rostlin. Všechny pocházejí od manželů Srbových, zkušených pěstitelů z Chomutova. Právě od nich se mohou návštěvníci dozvědět o masožravkách leccos zajímavého, protože jeden z nich je vždy na výstavě osobně.

Prohlédnout si tu můžete masožravky různých druhů – rosnatky, tučnice, mucholapky či špirlice. Láčkovky, které dokáží vyrůst až dvacet metrů vysoko, jsou pochopitelně jen na fotografiích. „Ty už mají vážně obrovské pasti, do kterých dokáží rostliny chytit myš, žábu nebo ptáka,“ poukazuje Miloslav Srba, pěstitel a vystavovatel.

Navíc tu můžete na vlastní oči vidět, jak masožravky svou kořist lákají a chytají, a to ve skvěle a detailně natočeném dokumentu. Na informačních panelech s fotografiemi najdete informace i zajímavosti, včetně v titulku zmíněné masožravky – vegetariána. „Tu rostlinu pěstujeme my. Nedokáže sklapnout své pasti, přesto dál roste a nehrozí, že by uvadla,“ říká pěstitel.

Když se vám některá z rostlin zalíbí, můžete si ji koupit a v některých případech hned odnést domů, výstava je totiž prodejní.

Výstava masožravých rostlin se v zooparku koná již posedmnácté. „Je to velice oblíbená akce, lidé se nás na ni ptají už od jara,“ přitakává Věra Fryčová, ředitelka zooparku. Otevřeno je každý den od 10 do 17 hodin, výstavní sál se nachází ve správní budově poblíž restaurace Tajga.

http://zoopark.cz

Foto ilustrační