Na pohřeb Romana Housky přišly v Chomutově desítky lidí

Na centrálním chomutovském hřbitově se po poledni uskutečnil pohřeb vlivného sociálního demokrata, podnikatele Romana Housky. Minulé pondělí ho zastřelil neznámý pachatel. K obřadní síni dorazily desítky lidí, ochranka dovnitř pouštěla jen pozvané hosty. Houskova partnerka, náměstkyně hejtmana Jana Vaňhová přijela k zadnímu vchodu a novinářům se vyhnula. 

Kromě rodiny se obřadu účastnila například olympionička Helena Fibingerová či poslanec Jaroslav Krákora (ČSSD), jemuž dělal Houska asistenta. Mezi hosty byli i šéf krajské ČSSD Radek Scherfer, krajský radní Arno Fišera nebo někdejší poslanec Vlastimil Aubrecht (oba ČSSD). Nad klidem v okolí síně bděly dvě hlídky strážníků. 
    
Rozloučit se s Houskou přišlo i několik jeho spolužáků ze základní školy. "Pamatuji si ho jen v dobrém, to co se o něm teď píše, mě šokovalo. Patřil mezi oblíbené spolužáky, moc rád a hezky maloval," řekla ČTK jedna ze spolužaček Iveta Dubayová. 
    
Obřad trval přibližně třicet minut a zakončil ho zvuk zvonu na místní síni. Smuteční hosté po obřadu nechtěli na dotazy novinářů odpovídat. 
    
Housku někdo zastřelil před jeho domem. Policie požádala při pátrání o pomoc veřejnost. Hledá svědky, kteří se 18. listopadu mezi 17. a 19. hodinou pohybovali v okolí ulice Kamenný Vrch, kde Houska žil. Co vraždě předcházelo nebo jaký byl motiv pachatelova jednání, je předmětem vyšetřování. Policie to z taktických důvodů nechce komentovat. Policisté ale potvrdili, že se zabývají i verzemi, že za vraždou mohlo být půjčování peněz či rozdělování evropských dotací. Podle serveru Aktuálně.cz se policie zajímá v souvislosti s Houskovou vraždou také o hazard. Motivem by mohl být například lukrativní byznys s výherními automaty. 
    
Roman Houska byl v Ústeckém kraji vnímán všeobecně jako kontroverzní osoba a spory měl i uvnitř ČSSD. 
 
zdroj: ČTK