Nový jízdní řád MHD zlepší obslužnost Chomutova a Jirkova

Lepší dopravní obslužnost, větší počet spojů a pravidelné intervaly mezi nimi, to vše slibuje přinést v Chomutově a Jirkově nový jízdní řád městské hromadné dopravy, který začne platit od 15. prosince. Cestující si budou muset zvyknout na nová čísla trolejbusových linek a jiné trasy. Jedním pohledem na číslo cestující pozná, odkud, kam a kudy spoj jede, sdělil dnes ČTK ředitel Dopravního podniku měst Chomutova a Jirkova Jiří Melničuk. 

Změny zhruba rok připravovala desetičlenná skupina, ve které byli jak zástupci dopravního podniku a města Chomutova, tak řidiči a zástupci veřejnosti. Změny se dotknou hlavně trolejbusových linek. "Stávající budou zcela zrušeny a místo nich jsme vytvořili nové, které zajistí cestujícím mimo jiné snazší orientaci v jízdních řádech díky pravidelným časovým intervalům," vysvětlil Melničuk. 
    
Trasy trolejbusů budou na mapě v jízdních řádech označené modrou, červenou a zelenou barvou, vždy ve světlém a tmavém odstínu. Modré linky 40 a 41 vyjíždějí z Jirkova, červené 50 a 51 z Písečné přes zdravotní středisko a zelené 52 a 53 pojedou také z Písečné, ale přes Zahradní. Všechny trasy trolejbusů povedou přes chomutovská sídliště, což je sice delší, ale na spoj tam čeká víc lidí, a tak budou vozy lépe využité. Všechny linky budou obsluhovat zastávku Palackého Chomutově. 
    
Největší výhodou změny jsou kratší časové intervaly příjezdů trolejbusů na zastávky na sídlištích. Lidé se dočkají výrazného nárůstu počtu spojů. Dnes například z jirkovské zastávky u Horníku k chomutovské poliklinice jezdí v pracovní den čtyři spoje, po změně jízdních řádů to bude 29 spojů denně. Z Kamenné až po Březeneckou se počet spojů navýší z 83 na 110 denně. Pravidelné intervaly odjezdů a příjezdů spojů pomohou lidem lépe si je zapamatovat, na každé zastávce bude nějaký spoj stavět každých 15 minut a v úseku, kde se setkají všechny trasy - tedy od Kamenné po Březeneckou - budou trolejbusy ve špičce jezdit každých sedm až osm minut. 
    
Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova vznikl v roce 1995. Provozuje autobusovou a trolejbusovou dopravu na území obou měst a loni tam přepravil přes 5,2 milionu cestujících. Město Chomutov vlastní 84,15 procenta akcií a zbytek patří Jirkovu. Firma s 250 zaměstnanci dosáhla loni výnosů 236 milionů korun a její hospodaření skončilo ziskem 1,85 milionu korun. 
 
zdroj: ČTK