Policie navrhla obžalovat muže za kupčení s hlasy v Chomutově

Policie ukončila vyšetřování údajného kupčení s hlasy při podzimních komunálních volbách v Chomutově. Z maření přípravy a průběhu voleb navrhla obžalovat pětačtyřicetiletého místního muže. ČTK to dnes řekla krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. Kvůli možnému kupčení s hlasy se ve městě bude v sobotu opakovat hlasování. Nařídil ho ústecký krajský soud.

"Vyšetřování jsme ukončili a spisový materiál jsme odeslali na státní zastupitelství s návrhem na podání obžaloby," řekla ČTK Bartošová. Podle kriminalistů muž oslovil několik lidí a pod příslibem finanční odměny jim dal obálku s předem vyplněnými hlasovacími lístky a 200 korun. Hrozí mu až tři roky vězení.
 
V Chomutově se prý kupčilo na sídlišti Písečná při romské zábavě. Podle aktivistů tam lidé, kterých dorazily desítky, dostávali nejdříve občerstvení, pak vyplněný hlasovací lístek a nakonec je místní ochranka odvážela auty.
 
Soud kvůli kupčení s hlasy nařídil v Chomutově opakované hlasování v obecních volbách. Původní zrušil poté, co prozkoumal 79 zcela shodně vyplněných hlasovacích lístků ve prospěch některých kandidátů ČSSD odevzdaných v 11 ze 40 volebních okrsků. Podle rozhodnutí soudu byly volební výsledky ovlivněny tak, že hlasování prohlásil za neplatné. "Vyřazení těchto lístků by sice nemělo vliv na rozdělení mandátů mezi jednotlivými volebními stranami, nicméně jejich započítání ovlivnilo obsazení mandátů konkrétními kandidáty ČSSD," řekla ČTK už dříve mluvčí krajského soudu Marcela Trejbalová.
 
Opakované hlasování se ve městě uskuteční v sobotu. Volební místnosti budou otevřené od 7:00 do 22:00. Podle nevládních organizací ho znovu provází kupčení s hlasy. Nadační fond proti korupci ve spolupráci s iniciativou "Nechceme žít v Palermu" tvrdí, že na nahrávkách zajistili důkazy o aktivitách osoby, která nabízela politikům za úplatu hlasy.
 
Kandidáta politické strany PRO Chomutov Davida Ištoka podle aktivistů oslovili dva lidé s dotazem, zda nemá zájem o koupi hlasů od 25 voličů. "Tito lidé nabídku pouze zprostředkovali. Za touto aktivitou totiž stála osoba, která prodává hlasy od 500 až 600 voličů," uvedly už dříve nevládní organizace. Člověk kupčící podle nich s hlasy voličů zneužívá tíživou situaci občanů ze sociálně vyloučených lokalit Chomutova a udělal si z prodeje hlasů nelegální živnost.
 
Chomutovská policie už trestní oznámení podle své mluvčí Marie Pivkové prověřuje kvůli možnému podezření z trestného činu maření přípravy a průběhu voleb a referenda.
 
zdroj: ČTK