Policie obvinila muže za kupčení s hlasy v Chomutově

Policie obvinila za kupčení s hlasy voličů v Chomutově pětačtyřicetiletého místního muže. Lidem dával obálky s předem vyplněnými lístky pro komunální volby a 200 korun v hotovosti, řekla ČTK krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. Kvůli kupčení s hlasy už dříve krajský soud nařídil v Chomutově nové hlasování.

"Muž byl obviněn z maření přípravy a průběhu voleb a referenda. Podle kriminalistů oslovil několik osob a pod příslibem finanční odměny jim dal obálku s předem vyplněnými hlasovacími lístky a odměnu ve výši 200 korun," řekla Bartošová. Uplacení voliči podle ní ani nevěděli, koho volí. Ve prospěch které strany se ve městě kupčilo, policie neupřesnila. V Chomutově se kupčilo na sídlišti Písečná během romské zábavy. Podle aktivistů tam lidé, kterých dorazily desítky, dostávali nejdříve občerstvení, pak vyplněný hlasovací lístek a nakonec je místní ochranka odvážela auty.
 
Soud kvůli kupčení s hlasy nařídil v Chomutově opakované hlasování v obecních volbách. Původní zrušil poté, co prozkoumal 79 zcela shodně vyplněných hlasovacích lístků ve prospěch některých kandidátů ČSSD odevzdaných v 11 ze 40 volebních okrsků. Podle rozhodnutí soudu byly volební výsledky ovlivněny tak, že hlasování prohlásil za neplatné. "Vyřazení těchto lístků by sice nemělo vliv na rozdělení mandátů mezi jednotlivými volebními stranami, nicméně jejich započítání ovlivnilo obsazení mandátů konkrétními kandidáty ČSSD," řekla ČTK už dříve mluvčí krajského soudu Marcela Trejbalová. Podle odhadů ministerstva vnitra by se hlasování mělo stejně jako nové komunální volby v dalších městech opakovat v polovině března.
 
V souvislosti s říjnovými volbami jde v Ústeckém kraji už o pátého obviněného člověka. Dva muže kriminalisté stíhají za kupčení v Litvínově na Mostecku, jednoho za kupčení v Malém Březně na Mostecku.
 
Litoměřický soud už za kupčení s hlasy potrestal padesátiletého muže trestem odnětí svobody na devět měsíců s podmínečným odkladem na 18 měsíců. Padesátiletý muž z Litoměřicka podle obžaloby nabízel před volbami třem lidem u lovosické ubytovny pro sociálně slabé odvoz k volební místnosti a 500 korun za hlas pro určité volební uskupení. Z policejního vyšetřování vyplývá, že oslovení lidé nabídku odmítli.
 
Policie prošetřuje možné kupčení s volebními hlasy ještě v Kadani, Bílině, Rumburku, Šluknově a Ústí nad Labem.
 
zdroj: ČTK