Prodat nemovitost svépomocí nebo ji svěřit specialistům?

Sám si nemovitost na prodej vyfotit, provázet zájemce, řešit si vše včetně smluv a mít plnou kontrolu nad cenou, za kterou se nemovitost prodá. Nebo naopak přenechat veškeré starosti profesionálům s tím, že za pomoc s prodejem domu či bytu něco málo připlatíme. Možností, jak prodat nemovitost, existuje hned několik a v současné situaci, kdy neuspokojená poptávka žene ceny stále výš, nebude žádná z nich vysloveným krokem vedle. Pro koho je lepší prodej svépomocí a kdo by měl využít profesionální služby?

Sám za sebe s možností dokoupit služby

Prodej svépomocí zaznamenal v posledních letech v česku boom. Po dekádách, kdy prodeji nemovitostí vládly realitní kanceláře, se i u nás ujal trend přímého prodeje a spolu s ním se rozšířily i doprovodné služby. Pokud se tak rozhodnete prodat dům nebo byt po své ose, můžete to zvládnout buď sami „z terénu“ či si objednat profi focení nemovitosti, vytvoření 3D prohlídky, která je dnes už standardem, nebo balíček právních služeb. Nad prodejem máte kompletní kontrolu, komunikujete přímo se zájemci a můžete je „filtrovat“ už v počátku. Na druhé straně si za doprovodné služby zaplatíte, a i tak vám prodej zabere čas, který jím strávíte – a minimálně prohlídky nemovitosti jsou časově náročné.
„Prodej svépomocí je dobrou volbou pro lidi, kteří mají čas a hlavně chuť se mu věnovat. Už dávno to však neznamená, že by museli zvládnout vše od A do Z. Naopak – platí, že každý může zajistit po své ose jen to, co sám chce, zbytek si může v rámci doprovodných služeb dokoupit,“ doplňuje Hendrik Meyer z portálu Bezrealitky.

S asistencí

Právě čas, který strávíme nad prodejem nemovitosti, je jedním z důvodů, proč se lidé stále častěji obracejí na prodej s asistencí. Svůj dům nebo byt „přenecháte“ týmu specialistů, kteří stanoví cenu nemovitosti, zařídí profi focení včetně služeb bytového designéra a zajistí také prohlídky, smlouvy a předání nemovitosti. Ušetříte tak poměrně velký objem času, který byste trávili na prohlídkách, komunikací s nájemci nebo obíháním úřadů. Nevýhodou je menší kontrola celého procesu prodeje – proto je vhodné si včas ověřit a ujasnit, kdo se bude prodeji nemovitosti věnovat.
„Asistovaný prodej využijí časově vytížení majitelé nemovitostí, kteří chtějí prodat za dobrou cenu a jsou pro to ochotni využít i doprovodné služby včetně tzv. home stagingu. Díky specialistům, kteří se orientují na realitním trhu, se pak jejich nemovitost prodá za cenu v průměru o 10-15 % vyšší, než kdyby ji prodávali svépomocí, a navíc 2× rychleji,“ dodává Hendrik Meyer. „Asistence je navíc často zdarma. Například u nás v Bezrealitky se dopředu dohodneme na férové ceně a na nás je pak vylepšit před prodejem nemovitost tak, aby prodej pokryl naše náklady.“

Peníze na ruku bez čekání na kupce

Pokud chcete nemovitost prodat především rychle a bez starostí, je pro vás vhodnou volbou expresní prodej. Pozor – nezaměňovat s výkupy! Služba funguje jednoduše – nemovitost prodáte přímo realitnímu fondu a peníze získáte obratem. Nemusíte tak procházet celým procesem oceňování, úprav nemovitosti, prohlídek a řešení smluv. Nabízenou kupní cenu si navíc můžete porovnat s podobnými nabídkami na trhu, a mít tak jistotu, že na prodeji neproděláte. Jedná se o poměrně nový způsob a vhodný je v podstatě pro každého.
„V současnosti dokonce dokážeme majiteli za nemovitost v původním stavu vyplatit zcela běžnou tržní cenu a peníze poslat do úschovy v řádu dnů,“ zmiňuje Hendrik Meyer. „Tento způsob je stále oblíbenější a osobně předpokládám, že se již brzy stane naprosto běžnou cestou, jak nemovitost prodávat. Majitel na prodeji neprodělá, je rychlý a diskrétní. My následně nemovitost zhodnotíme tím, že do ní sami investujeme a je pak na nás, jak výhodně ji dokážeme prodat.“