Severočeské doly propustí 231 lidí, další redukci nechystají

Severočeské doly v souvislosti s reorganizací propustí ke konci roku 231 lidí. Propouštění v příštím roce už firma, která je členem skupiny ČEZ, nechystá. Vedení podepíše s odboráři příští týden kolektivní smlouvu. ČTK to řekl člen představenstva Severočeských dolů Vladimír Budinský. Tarifní mzdy zaměstnancům v roce 2015 neporostou.

Reorganizace podle Budinského změnila strukturu zaměstnanců, část dřívějších techniků přešla do dělnických profesí. "Celkově nám ve struktuře roste podíl dělníků a klesá podíl techniků," uvedl Budinský. "Budeme doufat, že příští rok žádné propouštění, které bylo v rámci skupiny největší právě u nás, už nenastane," řekl ČTK Šimon Vohar ze Severočeského sdružení odborových organizací důlního průmyslu.
 
Na zakázkách Severočeských dolů jsou závislé i další podniky. "Utlumení těžby či omezení provozu bude mít za následek organizační změny i v těchto podnicích," řekl ČTK analytik trhu práce krajské pobočky úřadu práce Michal Tuček. Z celkového počtu propouštěných zaměstnanců má 89 nárok na důchod. V okrese Teplice se hromadné propouštění týká 120 zaměstnanců a v okrese Chomutov 111 lidí. Firma propouští napříč různými profesemi. "Jde o řídicí pracovníky a mistry, programátory, zeměměřiče, personalisty, horníky, obsluhu strojů a podobně," vyjmenoval Tuček.
 
Stav zaměstnanců dolů před reorganizací byl 2923. "Na počátku roku 2015 budeme mít 2692 zaměstnanců," uvedl Budinský. Odboráři s propouštěním sice nesouhlasili, žádný větší protest se nicméně nekonal. Novou kolektivní smlouvu pro roky 2015 až 2017 podepíše vedení s odbory 15. prosince. Jednání bylo podle Budinského náročné, ale korektní.
 
Tarifní mzdy se v příštím roce měnit nebudou. "Dojednáno bylo zlepšení v oblasti benefitů," uvedl Budinský. Podle Voharky zaměstnanci dostanou v prvních měsících roku 2015 jednorázový příplatek a na jaře pak poukázky. "V roce 2016 budeme jednat na základě vnější makroekonomické situace o možném zvýšení platů. A v roce 2017 porostou tarifní mzdy o předpokládanou inflaci roku 2017," doplnil Budinský.
 
Severočeské doly loni hospodařily s provozním ziskem 5,1 miliardy korun, což bylo nejvíce od vzniku firmy v roce 1994. Většina uhlí z dolů SD končí v tepelných elektrárnách ČEZ.
 
zdroj: ČTK