U Žďárku vznikne park pro vývoj technologií stejnosměrného proudu

U Žďárku na Ústecku vznikne park pro vývoj technologií stejnosměrného proudu. Buduje ho švýcarská společnost ABB. Firma do projektu investuje 2,3 milionu eur (59,5 milionu Kč), 12 milionů eur půjde z Evropské unie. ČTK o tom informovala mediální zástupkyně společnosti Lenka Šubrtová. Park Nupharo má být dokončen v roce 2014.

"Chceme vytvořit globální centrum, kam se bude chtít alespoň občas obrátit každý, kdo se zabývá tématem inovací spojených s chytrým vytvářením a využíváním elektrické energie," sdělila Šubrtová. Společnost chce tímto způsobem podpořit vývoj technologií pro energetiku. Cílem projektu je podle ní vývoj a obchodní využití technologií stejnosměrného proudu, ale i jiných technologií, které umožní snížit náklady na energii a uhlíkové emise. O účasti na projektu jedná ABB i s několika dalšími společnostmi.
 
Součástí projektu je také inkubátor, který poskytne podporu mladým podnikům. Budou moci čerpat granty z Evropské unie nebo zvýhodněné půjčky na investice, výzkum, pracovní náklady a marketing. "Inkubátor Nupharo Park poskytne zdroje, zařízení a obchodní poradenství nutné pro úspěšný vstup na trh. Výrobní zázemí nabídne jedinečné prostředí pro testování komerčních aplikací a obchodní využitelnost nových technologií," uvedla Šubrtová.
 
Areál bude stát na pozemku o celkové rozloze 62.000 metrů čtverečních. Hotová jsou podle Šubrtové všechna potřebná povolení, stavět by se mohlo začít na podzim či začátkem zimy. V první fázi vznikne pět výrobních hal. Spolu se zamýšlenou polyfunkční budovou budou mít 16.000 metrů čtverečních užitné plochy.
 
"Výrobní haly jsou určené pro krátké nebo zkušební série a je v nich umístěna i část inkubátoru. V polyfunkční budově je další část inkubátoru, kongresové a výukové centrum, restaurace, kavárny, fitcentrum, malý obchod, mateřská školka, má i ubytovací kapacitu," uvedla Šubrtová.
 
Centrální prostor by měl být přístupný nejen uživatelům a pracovníkům areálu, ale i veřejnosti. "Počítáme také se službami pro okolní obyvatele i turisty - od půjčovny elektrických kol přes možnost stravování, posezení a využívání různých prostor pro jejich akce," uvedla mluvčí.
 
Žďárek byl pro projekt vybrán kvůli své poloze v těsné blízkosti dálnice D8 a hranic s Německem či snadné dostupnosti letiště v Drážďanech. Jednou z ambic parku je také podpořit rozvoj ekonomicky slabšího regionu.
 
ABB patří ke světovým lídrům v oblasti energetiky a automatizace. Koncern má kolem 145.000 zaměstnanců ve zhruba 100 zemích světa. V České republice zaměstnává v osmi lokalitách přes 3200 lidí. Kolik pracovních míst vznikne v Nupharo Praku, zatím není jasné.
 
zdroj: ČTK