Ústecký kraj hospodařil v 1. pololetí s přebytkem skoro 1,5 mld.

Ústecký kraj hospodařil v prvním pololetí letošního roku s přebytkem bezmála 1,5 miliardy korun. Jeho příjmy činily 7,34 miliardy, výdaje 5,86 miliardy korun. Po jednání rady kraje o tom informoval náměstek hejtmana Stanislav Rybák (KSČM). Disponibilní zůstatek na účtech kraje k 30. červnu činil 636,2 milionu. 

"Jsme spokojeni s tím, jak kraj hospodaří," řekl Rybák. Zároveň ale podotkl, že klesla výtěžnost z daňových příjmů. "Je tam schodek 37 milionů," řekl s poukazem k tomu, že kraj už při sestavování rozpočtu s určitým poklesem daňových příjmů počítal. 
    
Letošní rozpočet schválili krajští zastupitelé se schodkem 82 milionů korun. Příjmy kraj plánoval ve výši 12,194 miliardy a výdaje 12,277 miliardy korun. Podle Rybáka se na dalším letošním hospodaření kraje podepíše zejména to, jak se bude dál vyvíjet oblast daňových příjmů. 
    
Hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) připomněl, že kraj musí ještě letos splatit část z 597,6 milionu, které si půjčil od státu kvůli pozastavení vyplácení evropských dotací z Regionálního operačního programu Severozápad. "Musíme počítat, že z této půjčky ještě letos zaplatíme 40 milionů. Původně chtělo ministerstvo, abychom zaplatili 80, ale domluvili jsme se, že když jsme už za pololetím, zaplatí se polovina roční částky, v dalších letech se bude platit po 80 milionech," uvedl. Peníze by měly z kraje odejít do 25. září. 
    
Vloni skončil Ústecký kraj se schodkem hospodaření 932 milionů korun. Zisky kraje byly o 55 milionů nižší než plánovaný rozpočet, hlavně kvůli problémům s pozastavením vyplácení evropských dotací z úřadu ROP Severozápad. ROP by mohl tyto peníze kraji vyplatit na podzim. 
 
zdroj: ČTK