V Chomutově vzniká občanský pivovar, tvoří ho místní patrioti

V Chomutově vzniká občanský pivovar. Jeho akcionáři mají být převážně místní patrioti. První pivo by se tu mohlo začít vařit v září. Počítá se s produkcí asi 500 hektolitrů ročně. ČTK to řekl jeden ze zakladatelů pivovaru Pavel Krýsl. Za myšlenkou vzniku pivovaru je snaha vylepšit povědomí o Chomutovsku a zároveň vytvořit příjemný prostor pro setkávání lidí.

"V současné době probíhá úpis jednotlivých akcionářů a souběžně i adaptace prostor, kde by pivovar měl být. Je to v centru Chomutova v ulici 28. října," uvedl Krýsl. Pivovar ponese název První občanský pivovar v Chomutově a buduje se ve sklepních prostorách, má tu fungovat také klub, kde se bude točit zdejší pivo. "V průběhu nebo koncem září předpokládáme první zkušební várky," dodal.
 
Zakladatelé mají představu, že by se časem pivovar mohl rozšířit a expandovat mimo původní prostory. "V této fázi to bude klasický minipivovar, už vzhledem k prostorám. Toto odvětví je ale v současné době poměrně na koni. Pokud vše půjde, předpokládáme do budoucna rozšíření prostor a vybudování něčeho vlastního nebo pronájem něčeho většího," řekl Krýsl.
 
Do konce července by podle něj měl být ukončen úpis akcionářů. Ti by se měli rekrutovat především z řad chomutovských patriotů. Vznik pivovaru má zároveň místní patriotismus podpořit. Výše základního kapitálu akciové společnosti má činit tři miliony korun, hodnota jedné akcie je 30.000 korun. Jeden akcionář smí vlastnit nejvýše tři akcie.
 
"Akcionáři jsou z okruhu našich kontaktů, tedy kamarádi, kolegové, spolupracovníci, ale i lidé, kteří této myšlence fandí a dozvěděli se o ní třeba z webu, dále ryzí nadšenci, kteří nám pomáhali při vzniku," vyjmenoval Krýsl. Zmínil také, že akcionáři nemusejí nutně pocházet jen z Chomutova, většina z nich ale má na Chomutov nějakou vazbu. "Máme lidi z Prahy či Brna, jeden akcionář je z Velké Británie," podotkl Krýsl.
 
Vařit se tu bude nefiltrované nepasterizované pivo plzeňského typu, pro začátek se počítá se dvěma či třemi druhy. "Bude to standardně jedenáctka, dvanáctka, to třetí pivo bude nějaká specialita vážící se třeba k Vánocům, Velikonocům, Silvestru a podobně. Rozhodovat o tom budou ale především akcionáři," uvedl.
 
O názvech piv zatím není rozhodnuto, z webu projektu ale vyplývá, že ve hře je například "Podloudnický speciál". To se odvíjí od obchodní značky Karásek a Stülpner, pod kterou by se mělo chomutovské pivo prodávat. Tito dva muži byli podle dobrodružného románu Kvidona z Felsů z 19. století "vůdcové pytláků, podloudníků a lupičů pohraničního území českosaského".
 
zdroj: ČTK