V chomutovské nemocnici mají nový digitální mamograf

V mamografickém centru v chomutovské nemocnici od pátku pracují s novým digitálním mamografem. Přístroj zlepšil parametry pracoviště, které zajišťuje preventivní vyšetření prsou žen z Chomutovska, ale i dalších měst. Nahradil starší, mamograf z roku 2004, který již dosloužil.

Podle primářky radiodiagnostického oddělení Dagmar Kollertové umožňuje jednodušší a rychlejší postup. „Stačí nastavit pracovní konzoli a pacientku napózovat do přístroje na ty správné projekce,“ pochválila si. „Je to jednodušší a rychlejší, protože odpadla práce s vyvoláváním snímků,“ doplnila. Dostane se tak na více pacientek.

Denně centrem prochází 55 žen. „Měsíčně jich je sedm set až tisíc. Za celý rok jsme měli deset tisíc screeningů, které jsou preventivní, a plus další dva až tři tisíce onkopacientek, které prošly diagnostickou mamografií, “ upřesnila primářka. Ročně tak chomutovské mamografické centrum provede na třináct tisíc vyšetření a odhalí v průměru přes čtyři sta onemocnění zhoubnými novotvary prsu.

Čísla rok od roku narůstají. Z pohledu Ústeckého kraje zaujímají chomutovský a mostecký okres přední místa ve výskytu nádorů ženského prsu.

Cílem screeningu je snížení nemocnosti i úmrtnosti na onemocnění. Hlavním přínosem screeningových testů je zlepšení prognózy onemocnění, možnost méně radikální, obvykle i lacinější a přitom účinnější léčby.

Do mamografického centra se ženy dostávají na základě žádanky od lékaře. Pro vyšetření mamografem mohou být dva důvody. Tím prvním je, když žena v prsech objeví cokoli nenormálního. Druhým je screnningové vyšetření.

www.chomutovsky.denik.cz