V Jirkově zvažují zřízení jeslí

Na základě prosincového usnesení zastupitelstva prověřuje odbor sociálních věcí a školství možnost zřízení jeslí při Mateřské škole Jirkov. Jesle jsou zdravotnické zařízení, obec je může zřídit a provozovat, ale i financovat ze svého rozpočtu – stát na jejich provoz žádné příspěvky neposkytuje.

Po konzultacích s vedením MŠ Jirkov byly vytipovány prostory ve školce ve Studentské ulici, které vyhovují z hlediska počtu místností i plochy. V případě zřízení jeslí by byly nutné určité náklady (nákup lehátek, nábytku, hraček, kuchyňské linky, dovybavení kuchyně, stavební úpravy - ventilace, nižší záchůdky, zvýšení obkladů, šatna pro zaměstnance…).

Finančně náročný by byl i vlastní provoz – podle norem musí v takovém zdravotnickém zařízení připadat plně kvalifikovaná zdravotní sestra na pět dětí, při předpokládaném počtu patnácti děti by šlo o tři pracovnice. Zvažuje se výše úhrady za tuto službu, pokud by činila 1 500 korun měsíčně (bez stravy), město by provoz jeslí stál ročně zhruba milion korun. Přitom je otázkou, zda je taková výše poplatku pro rodiče akceptovatelná.

Proto se zvažuje další varianta, zřízení třídy pro děti od dvou a půl roku věku v některém z pracovišť Mateřské školy Jirkov. Tato varianta by město vyšla zhruba na 250 tisíc korun ročně na úhradu mzdy jednoho pedagogického pracovníka navíc.

zdroj: ČTK