V jirkovském domově pro seniory pomáhá 43 dobrovolníků

V jirkovském ústavu sociálních služeb pomáhá 43 dobrovolníků včetně lidí bez práce. Odpracované hodiny se jim počítají do výpočtu důchodu. Někteří pomáhají na zahradě, další se seniory z domova důchodců chodí na procházky. Novinářům to řekla jirkovská místostarostka Dana Jurštaková (ODS). 

Mezi dobrovolníky jsou i bývalé zaměstnankyně ústavu, které tamní seniory dobře znají. "Pomáhají tam, kde mohou. Díky nim sociální pracovnice nechybí jinde," uvedla místostarostka. Se seniorem mohou jít na procházku, k lékaři už ale ne. "Nesmí nahrazovat placené sociální služby," dodala. 
    
Další z dobrovolníků pomáhají třeba na zahradě nebo upravili v ústavu relaxační místnost pro psychicky nemocné. "Dobrovolnická práce je pro nezaměstnané výhodná. V rozsahu půl úvazku týdne se totiž započítává do doby pro výpočet důchodu. Dobrovolnictví je výhodné i pro středoškoláky, kteří se pak u přijímacích zkoušek na sociální obory vysokých škol mohou prokázat praxí," uvedla koordinátorka dobrovolníků ústavu sociálních služeb Adéla Kašková. 
    
Ústav si dobrovolníky vybírá a školí. Je třeba předložit výpis z rejstříku trestů, podepsat smlouvu o právech a povinnostech a absolvovat vstupní školení. "Případná rizika máme podchycena, dobrovolníci procházejí pravidelnými pohovory s psychologem," dodala Kašková. 
 
zdroj: ČTK