Vlk byl zasažen proudem, je v pořádku

Vlk je po zásahu proudem v pořádku. V zooparku se musí provozní péče změnit, apeluje nová ředitelka.  

K nešťastné události došlo v neděli v podvečer ve výběhu vlků v Podkrušnohorském zooparku. Samec vlka se zamotal do drátů elektrického ohradníku a několik desítek minut se z nich nemohl vyprostit. Z nepříjemného zajetí mu pomohli návštěvníci.

Těm se podařilo nejprve dráty alespoň trochu nadzvednout, později pak pomocí hrábí vlka ze sevření dostat. „Musím poděkovat těm z duchapřítomných návštěvníků, kteří neváhali a místo natáčení nešťastného vlka na mobil mu účinně pomohli,“ oceňuje zásah přítomných lidí ředitelka zooparku Věra Fryčová.  „Celé události je nám moc líto a jsme rádi, že je vlk v pořádku,“ dodává.

Že se vlčí veterán (je mu šestnáct let) ze šoku otřepal, potvrdil i zoolog zooparku Miroslav Brtnický. Jak dodal, elektrický ohradník má zabránit přímému kontaktu s vlkem, který by mohl příliš troufalým návštěvníkům ublížit. Vypnout ho proto nelze. Také velké změny ve výběhu teď nejsou na místě, uspat takhle starého vlka je příliš rizikové.

Návštěvníci kritizují především fakt, že v té době nebyl k zastižení žádný pracovník, který by zasáhl. Což ředitelka vnímá jako oprávněné. „Je to věc, kterou už několik týdnů řešíme, říká Fryčová, která zoopark vede od prosince minulého roku. Sama je prý překvapená, jak v některých ohledech organizace funguje. A postupně zavádí změny. „V tomto případě se bohužel jasně projevil nedostatečný systém provozní péče, který  zoo nastavilo minulé vedení. Není možné, aby od zavření pokladen až do nástupu večerní bezpečnostní služby nebyl v areálu žádný pracovník.“

Jak ředitelka dodala, co nevidět v zooparku najedou na dvousměnný provoz. „Máme už také připravený pohotovostní mobilní telefon, který bude mít vždy u sebe pracovník, který bude mít službu v areálu,“ dodává Věra Fryčová. Pohotovostní číslo v nejbližších dnech zoopark vyvěsí po areálu.

V plánovaných organizačních změnách ředitelku podporuje také město. „Pořád nechápu, jak mohla zoo takhle dlouhodobě fungovat,“ pozastavuje se nad některými letitými systémy náměstek primátora David Dinda. „Plánované změny musí být uvedené do provozu zooparku co nejrychleji, aby už k podobným situacím nedocházelo,“ dodal.

http://zoopark.cz