Výbor ROP Severozápad má nové vedení

Výkonný výbor ROP Severozápad zvolil po odstoupení místopředsedy Tomáše Hybnera (NS-LEV21) nové vedení. Předsedou je Jaroslav Komínek (KSČM) z Ústeckého kraje, místopředsedou Jakub Pánik (ČSSD) z Karlovarského kraje. Hybner rezignoval na funkci místopředsedy i člena výboru poté, co se mu nepodařilo prosadit odvolání ředitel Úřadu regionální rady ROP Severozápad Pavla Markvarta.

Markvart vede úřad od loňského prosince. Ve funkci nahradil Petra Kušnierze, který od března 2011 čelí před soudem obžalobě kvůli údajným machinacím s evropskými dotacemi. Pro Markvartovo odvolání hlasovalo pět členů výboru, který tvoří zástupci zastupitelstev Ústeckého a Karlovarského kraje. Tři členové se zdrželi, tři byli proti. Hybner vedl výkonný výbor od 11. června, kdy výbor odvolal dosavadního předsedu Jiřího Šulce (ODS).

Odcházející Hybner ředitele Markvarta kritizoval za údajně špatnou personální politiku, špatnou komunikaci s představiteli Evropské komise, špatné hospodaření úřadu, neřešení problému s dotacemi pro Krajskou zdravotní a nevhodnou kritiku ústeckého okresního soudu a státního zastupitelství.
 
Hybnerovi se nelíbí, že Markvart měl tři dny dovolenou v době, kdy úřad kontrolovali úředníci z Evropské komise. "Měl jsem dovolenou nahlášenou už dopředu, o kontrole jsem se dozvěděl tři dny předem. Nebyl jsem nikde u moře, ale zkoušel jsem u maturitních zkoušek. Zkušební komise se nedá změnit ze dne na den," hájil se Markvart.
 
Kritiky se Markvart dočkal především za své vyjádření o tom, že státní zástupkyně Lenka Bradáčová povolila domovní prohlídku úřadu nezákonně. "Jestli si myslíte, že nemám bránit úřad, když se mu děje bezpráví, dejte mi takový pokyn. Je-li to špatně, odvolejte mě," řekl dnes před hlasováním o svém odvolání Markvart.
 
Jako jeden z důvodů pro odvolání zaznělo také to, že Markvart neprověřil politickou příslušnost bývalého manažera úřadu Leo Steinera (KDU-ČSL) předtím, než ho přijal. Steiner na konci své zkušební doby z místa odešel poté, co úřad podrobil zdrcující kritice. Podle něj docházelo na úřadě k machinacím a klientelismu. Policii prý předložil důkazy svých tvrzení. "Prověřování pracovníků z politického hlediska odporuje zákoníku práce," řekl na svou obhajobu Markvart.
 
Členové výboru se dnes nemohli shodnout ani na podobě programu dnešního zasedání, jeho schválení jim trvalo přes dvě a půl hodiny. Kvůli tomuto dohadování opustil jednání náměstek ústecké hejtmanky Arno Fišera (ČSSD).
 
Na dotačním úřadu je v posledních týdnech rušno. Kontroluje ho ministerstvo financí, před dvěma týdny si pro dokumentaci ke čtyřem projektům přišla policie a začátkem června tam byli na týdenní kontrole úředníci Evropské komise. Řešili deset nejproblémovějších projektů, které vytypoval ministerský audit a u nichž by žadatelé dokonce měli vracet část dotací. ROP Severozápad přerozděluje 19 miliard korun, z toho 16 miliard korun je už ve smlouvách.
 
zdroj: ČTK