Zábavná chemie na Základní škole v Hornické ulici

Školní den 19. června začínal jako každý jiný, ale končil netradičně, poslední hodina byla výjimečná - hodina plná chemie a pokusů. Naši průvodci touto hodinou se jmenovali Eva a Vašek z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. S nimi jsme se ani minutu nenudili.

Dělali jsme plno pokusů s tekutým dusíkem, metanolem, etanolem, střelným prachem a draslíkem. Sledovali jsme různé reakce, barvy plamenů, kouř po výbuchu, změnu barev sloučenin po protřepání. Nebyly to však jen pokusy, byla to i zábava, mrazili jsme květinu, rozlévali jsme suchý led.
 
Naši průvodci nás uměli zaujmout, i když to nebylo zrovna jednoduché. Na konci hodiny přišla „sladká tečka“, když jsme uslyšeli, že si vyrobíme zmrzlinu. To bylo to pravé. Venku bylo téměř čtyřicet stupňů Celsia. Všichni jsme se hrnuli k výrobě zmrzliny. Vzala se smetana, ořechová příchuť, cukr a suchý led. Smíchalo se to a za chviličku jsme měli zmrzlinu hotovou. Ještě jsme jim pomohli odnést vybavení do auta a rozloučili se. Alespoň mám důvod těšit se do deváté třídy a čekat, že znovu k nám přijdou.
 
Matyáš Horký, 8. A, ZŠ Chomutov, Hornická 4387