Zeman: Policisté by měli přibýt hlavně v konfliktních oblastech

Řešením situace v konfliktních regionech, kde si lidé stěžují na soužití s romskou menšinou, by podle prezidenta Miloše Zemana mohlo být posílení počtu policistů. Řekl to dnes při diskusi s obyvateli Chomutova. Ti si stěžovali především na problémy s kriminalitou v některých částech města a v blízkém Jirkově. 

Ministr vnitra v demisi Martin Pecina v září přislíbil, že policii by mělo od příštího roku posílit 1000 lidí. Pětina z nich má sloužit v Moravskoslezském kraji, Zeman se dnes vyjádřil k tomu, kam by měli prioritně směřovat ti zbylí. "Já sám se přimlouvám za to, aby právě v těchto konfliktních oblastech bylo posílení policie nejvýraznější," uvedl prezident. Tyto oblasti jsou podle něj determinovány například složením obyvatelstva či vysokou nezaměstnaností, která je rovněž kriminogenním faktorem. 
    
Zeman v souvislosti s problematikou sociálních nepokojů a zvýšené kriminality zmínil také otázku ubytoven, které si za minimální prostor a služby účtují maximální částky na nájemném. Chyba je podle něj v zákoně o státním příspěvku na bydlení, který toto podnikání umožňuje. "Upravme zákon tak, aby vyhovoval přizpůsobivým, a ne nepřizpůsobivým občanům," řekl Zeman. Zmínil také, že takzvaným nepřizpůsobivým lidem by měly být sníženy sociální dávky až na životní minimum. Vysvětlil, že nepřizpůsobiví lidé jsou podle jeho smýšlení nezaměstnaní, kteří odmítají nabídnuté zaměstnání. 
    
Miloš Zeman navštívil Chomutov při svém dvoudenním pobytu v Ústeckém kraji, kromě Chomutovanů diskutoval také se studenty ústecké univerzity či obyvateli Mostu. V pátek zamíří na Litoměřicko. 
 
zdroj: ČTK