Zimní údržba silnic v Ústeckém kraji stojí ročně miliony korun

Zimní údržba silnic v Ústeckém kraji stojí ročně desítky milionů korun. Krajští silničáři mají na nadcházející zimu k dispozici 120 posypových vozů, z toho deset nových. Loňská zima podle nich patřila k nejnáročnějším za posledních pět let, sypače poprvé vyjížděly už na konci října. Letos jich zatím nebylo zapotřebí. 

"Zimní období 2012/13 patřilo k nejnáročnějším za posledních pět let z důvodu častého střídání teplot, finanční náklady činily více jak 178 milionů korun," sdělil ČTK vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství krajského úřadu Jindřich Franěk. Správa a údržba silnic (SÚS) Ústeckého kraje podle něj nemá na zimní údržbu přímo vyčleněné peníze. "Finanční objem tak není zastropován a je součástí celoročního finančního plánu příspěvkové organizace," uvedl. 
    
Provozní náměstkyně SÚS Ústeckého kraje Lenka Holovská uvedla, že ve skladech silničářů je nyní 13.000 tun soli a zhruba 6000 tun inertního posypového materiálu. "Na zimu budeme mít 120 posypových vozů. Deset nových jsme dostali vloni, deset letos," dodala. Nové vozy v hodnotě zhruba 60 milionů korun SÚS převzala letos v srpnu. "Budou rozděleny do jednotlivých provozů s přihlédnutím k zimní údržbě. Větší počet aut obdrží okresy Chomutov, Ústí nad Labem, Děčín s ohledem na jejich vyšší polohu. Zbytek půjde dolů do Litoměřic," řekl ČTK technický náměstek SÚS Jaroslav Tačner. Vozy jsou víceúčelové, dají se využít jak k zimní, tak letní údržbě komunikací. 
    
Celkem 18 sypačů se bude v zimě starat o sjízdnost dálnice D8 na území Ústeckého kraje. Osm jich je ve středisku v Nové Vsi, deset v Řehlovicích. ČTK to sdělila mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová. Připraveno pro ně je 2100 tun soli. Čisté náklady na zimní údržbu dálnice v loňském roce činily 20 milionů korun. 
    
Krajské město vyčlenilo na zimní údržbu 22,14 milionu korun, což je stejně jako v minulých dvou letech. "Z toho 16,164.000 Kč na zimní údržbu vozovek a 5,980.000 Kč na zimní údržbu chodníků," upřesnil mluvčí ústeckého magistrátu Karel Rouč. Zároveň dodal, že skutečné náklady na zimní údržbu v sezoně 2012/2013 původně vyčleněnou sumu přesáhly, město na tyto účely k 31. říjnu 2013 vynaložilo 31,552.000 korun. "Zimní sezona jde přes dvě rozpočtová období. K letošním nákladům ještě přibude paušální platba za listopad, která činí cca 1,460.000 korun," uvedl Rouč. 
 
zdroj: ČTK