Zoopark v Chomutově otevřel zcela novou expozici

Osm akvárií, barevné podsvícení, atmosférická hudba, a především na sto šedesát medúz osmi různých druhů. Zoopark v Chomutově otevřel v pátek 20. ledna dlouho očekávanou a pečlivě připravovanou expozici mořských medúz. Je to poprvé v historii, co zoopark nabízí pohled na faunu podmořského světa a je první zoologickou zahradou v ČR, která má vlastní medúzárium.

Ve čtvrtek zoopark představil expozici novinářům, od pátečního rána už je přístupná i veřejnosti. A první návštěvníci do ní zamířili hned po otevření pokladen. „My jsme se už nemohli dočkat. Máte to tu krásné,“ usmívala se mladá maminka s kočárkem a zvědavým synem. „Je to lepší než v Praze, a přitom za devadesát korun,“ pochvalovala si zase dívka, která expozici procházela se svým partnerem. Do medúzária se totiž nevybírá žádné zvláštní vstupné, stačí platná vstupenka do zooparku. 

V medúzáriu je osm akvárií, vyrobených na zakázku až v Japonsku. V každém z nich je umístěn jiný druh medúzy, od drobných a takřka průhledných lactoide přes neustále pulsující cannonball až třeba po desítky centimetrů dlouhé talířovky kompasové. Všechny druhy navíc ještě o něco povyrostou. „Pořídili jsme do expozice spíš mladší jedince, aby návštěvníci mohli sledovat, jak rostou,“ prozradila ředitelka zooparku Věra Fryčová.

Kromě fascinující podívané na atraktivní žahavce čeká návštěvníky v pavilonu také uklidňující atmosféra. Akvária jsou barevné podsvícená, chodbou se nesou relaxační zvuky podmořského světa včetně ´zpěvu´ velryb. Do budoucna zoopark uvažuje také o pořízení pohodlných křesel, protože pohled na medúzy vznášející se ve vodě je skutečně uklidňující.

Medúzárium vzniklo přestavěním někdejšího pavilonu nočních živočichů, který už nebyl příliš atraktivní. „S budováním jsme začali už na konci léta a musím říci, že to byl pro nás všechny hodně náročný projekt. Ale naší snahou je expozice neustále obnovovat a přinášet návštěvníkům nové zážitky,“ doplnila ředitelka. Na vytvoření expozice spolupracoval zoopark i s profesionálním chovatelem medúz.

Investici za 2,6 milionu korun podpořilo Město Chomutov. „Chomutovský zoopark je pro město významné místo a já jsem přesvědčený, že tahle nová expozice udělá návštěvníkům velkou radost,“ prohlásil po shlédnutí expozice náměstek primátora David Dinda.

Zoopark Chomutov je první zoologickou zahradou v České republice, která má vlastní medúzárium. V pražské zoo je pouze jediné akvárium, komerční Svět medúz v pražském obchodním centru zase nemá statut zoologické zahrady.

Přestože jde o úplně nový živočišný druh, který v zooparku ještě nikdy k vidění nebyl, zůstal zoopark věrný své zásadě chovat výhradně zvířata z oblasti Palearktu. Jde tedy o medúzy, které žijí především ve Středozemním, Baltském nebo Severním moři, případně v okrajových oblastech Rudého moře či Atlantiku.

https://zoopark.cz/