Bývalý starosta Novák dostal 4 roky vězení

Bývalého senátora a starostu Chomutova Alexandra Nováka (ODS) poslal soud na čtyři roky do vězení za přijetí úplatku přes 40 milionů korun.

Krajský soud v Ústí nad Labem tak zpřísnil původní dvouletou podmínku za tento trestný čin, proti níž se Novák i státní zástupkyně odvolali. Beze změny zůstala pětimilionová pokuta a pětiletý zákaz činnosti veřejné osoby. Obhájce zřejmě podá proti rozsudku ústavní stížnost.

Případ údajného úplatku se datuje do roku 1999. Chomutov prodal akcie Severočeské energetiky a Severočeské plynárenské společnosti za více než 317 milionů korun německé společnosti VNG Leipzig, která pak za zprostředkování koupě poslala 2,27 milionu marek Petru Schmelovi. Podle obžaloby ale neskončily u něj, nýbrž přes kyperskou firmu na rakouském soukromém účtu Novákových.
 
Státní zástupkyně označila souzený skutek za "promyšlený a rafinovaný způsob převodu peněz přes několik účtů v cizině". Požadovala pro Nováka změnu podmíněného trestu od okresního soudu na nepodmíněný, v čemž jí soudkyně vyhověla. Okresní soud v Chomutově Nováka soudil podle trestního řádu platícího v roce 1999, který umožňoval za podplácení uložit dvou až osmiletý trest a nejvýše pětimilionovou pokutu. Dnešní právní úprava umožňuje až dvanáctiletý trest.
 
Novák se hájil tím, že peníze dostala jeho manželka jako půjčku na podnikání v Rakousku právě od kyperské firmy Interkontraktor. Její dva majitelé dříve u soudu odmítli vypovídat, podle Novákova obhájce ale jeden z nich názor přehodnotil a vypovídat by přijel. Soudkyně takovou výpověď po 11 letech od činu vyhodnotila jako zbytečnou. Podnikatel Schmidt je navíc souzený v Rakousku za praní špinavých peněz.
 
Okresní soud v Chomutově udělil dvouletou podmínku a pokutu milion korun také Petru Schmelovi. Ten byl souzený jako uprchlý a krajský soud rozsudek proti němu zrušil, protože byl v mezidobí prohlášený za mrtvého.
 
Obhájce Nováka zpochybnil dokazování u okresního soudu, podle něj například na Kypru byli vyslechnuti lidé, kteří v roce 1999 ve firmě Interkontraktor vůbec nepracovali. Tvrdí, že navíc není jednoznačně prokázaná souvislost mezi částkou, kterou Schmel dostal za zprostředkování prodeje akcií a penězi na účtu manželů Novákových.
 
Soudce okresního soudu ale při prvním rozsudku řekl, že tok peněz byl jednoznačný. Kyperskou společnost v odůvodnění rozsudku označil za firmu, která měla sloužit k podobným transakcím a praní špinavých peněz.
 
zdroj: ČTK