Česká mincovna představuje stříbrnou kilovou minci s Chomutovem

Na slavnostech, které dnes začínají v Chomutově, představí Česká mincovna novou stříbrnou medaili ze série statutárních měst s motivem Chomutova. Sběratelé dostanou na výběr, zda si koupí stříbrnou medaili o hmotnosti jednoho kilogramu za necelých 50.000 korun, nebo investují téměř 28.000 korun do medaile poloviční.

Stříbrných "kilovek" vyrazili v jablonecké mincovně stovku, těch půlkilogramových je 300, sdělil dnes ČTK ředitel České mincovny a chomutovský rodák Radek Šulta.

Stříbrné medaile jsou největší, jaké se v Jablonci vyrábějí - v průměru měří devět centimetrů. "Podobně jako v případě první medaile věnované Plzni, kterou jsme vydávali loni, předpokládáme zájem sběratelů a investorů z celé České republiky. Očekáváme ale také zájem místních patriotů," uvedl Šulta. Dodal, že člověk, který sesbírá celou edici, získá ojedinělou sadu, která v kompletní podobě ještě znásobí svou hodnotu. Mincovna původně počítala s ražbou 24 medailí, protože právě tolik bylo statutárních měst. Letos ale přibyla dvě nová - Jablonec a Prostějov, a tak se kolekce rozroste na 26 medailí.
 
Lícovou stranu stříbrné medaile zdobí panoramatický pohled na historické centrum Chomutova v kruhové výseči, do něhož zasahuje historická dominanta města - plasticky ztvárněný kostel Nanebevzetí Panny Marie s městskou věží. Rubová strana je pro všechny medaile společná. Motiv tvoří rastr s názvy všech statutárních měst na pozadí mapy České republiky. "Na mapě jsou vyznačeny řeky, pohoří a body, které symbolizují polohu 24 statutárních měst," řekl Šulta.
 
Mincovna teď bude muset doplnit dvě další města, chomutovská medaile jich ale zatím má na rubu stále jen 24. "V době výroby razidel čekala novela na podpis prezidenta. Stříbrná medaile s motivem města Chomutova proto nese ještě původní rubovou stranu, a stává se tak jakousi sběratelskou raritou," vysvětlil obchodní ředitel České mincovny Tomasz Surdy.
 
S ražbou obřích investičních medailí mají v Jablonci dlouholeté zkušenosti. Mincovna razí každoročně zlatou kilovou minci a také platinovou půlkilogramovou medaili. Výroba stříbrných medailí, se kterou začali loni, je na hranici výrobních možností mincovny, větší medaili už v Jablonci se současným vybavením vyrazit nedokážou. První obří medaili razila mincovna ze zlata v roce 2005 u příležitosti prvního výročí vstupu Česka do Evropské unie. Zlatá "kilovka" se tehdy prodávala za půl milionu korun. Ta poslední, vyražená před pár dny, nese motiv Františka Palackého a prodává se za 1,38 milionu korun.
 
zdroj: ČTK