Chomutovské zastupitelstvo schválilo vyhlášku zakazující hazard

Chomutovské zastupitelstvo dnes schválilo vyhlášku zakazující ve městě veškerý takzvaný bednový hazard. Zákaz bude platit od 1. ledna 2015. Ministerstvo financí by podle vedení města mělo do té doby odebrat dosud platné licence provozovatelů heren. Pro se vyslovilo 31 z 35 zastupitelů. Návrh na rozšíření vyhlášky o zákaz organizovaných karetních her, číselných loterií a stolních her v kasinech v zastupitelstvu neprošel.

Podle primátora Jana Mareše (ČSSD) tak hazard nebude možný ani na posledních dvou místech ve městě, kde byl dosud povolen a kde jsou současní nájemci již ve výpovědi. Několik dalších heren zatím funguje na základě dosud platné licence od ministerstva financí. V letošním rozpočtu město Chomutov počítá s příjmy z hazardu osm milionů korun.
 
Proti vyhlášce se postavili i někteří koaliční zastupitelé. "Jsem přesvědčený, že jakákoliv prohibice sebou nese vysoké riziko kriminality provozování zakázané činnosti nelegálně," uvedl Pavel Markvart (ODS).
 
Odpůrci hazardu jsou s dnešním rozhodnutím zastupitelstva spokojeni pouze na půl. "Je to dílčí úspěch na cestě k úplnému zákazu hazardu ve městě," řekl ČTK zástupce největší opoziční frakce v chomutovském zastupitelstvu PRO!Chomutov Daniel Černý. Vedení města se podle něho pouze zaleklo hrozby referenda a navíc je to prý předvolební populismus.
 
Iniciativa Nechceme žít v Palermu, která v Chomutově dlouhodobě usiluje o uskuteční referenda o hazardu, prý doručila posledních 111 chybějících podpisů k dosažení nutné kvóty pro vyhlášení referenda. Ta je v případě Chomutova 3923 lidí. Podpisy však ještě nejsou zkontrolovány městskými úředníky.
 
"Referendum v době konání komunálních voleb sice již nestihneme, ale to neznamená, že přestaneme bojovat za zákaz veškerého hazardu ve městě, což je od počátku náš cíl," řekla ČTK mluvčí iniciativy Tereza Dvořáková. Aktivisté také poukazují na to, že obecně závaznou vyhlášku může zastupitelstvo na jakémkoliv příštím zasedání zase zrušit, zatímco výsledek referenda by byl závazný bez ohledu na vůli zastupitelů.
 
Podle právně nezávazného výkladu ministerstva vnitra místní referendum nelze vyhlásit o takové otázce, pokud by závazný výsledek hlasování v místním referendu mohla obec splnit jen tím, že by vydala, zrušila či změnila existující obecně závaznou vyhlášku. Pokud však existuje více možností řešení, je referendum přípustné. Každopádně konečné rozhodnutí je vždy na soudu, ministerstvo vnitra nemá v případě místních referend přímou pravomoc, což znamená, že nemůže rozhodovat o jejich vyhlášení či zrušení.
 
Vyhlášky zakazující ve městě hazard byly předloženy zastupitelům také v Teplicích, kde se však tento program vůbec nedostal do programu jednání, a v Ústí nad Labem, kde zastupitelstvo návrh vyhlášky zamítlo. Krajský soud však rozhodl, že se v krajském městě společně s komunálními volbami 10. a 11. října uskuteční referendum o hazardu. Plebiscity se z rozhodnutí soudu ve stejném termínu uskuteční také v Lovosicích a Štětí na Litoměřicku. Referendum společně s komunálními volbami navrhla vyhlásit také městská rada Litvínova, ale zastupitelstvo neschválilo program zasedání, takže se o referendu vůbec nejednalo.
 
zdroj: ČTK